Jak získat zpět nastavení jasu u Lenovo Ideapad Z500 na Windows 10

S novým systémem vycházejí na světlo nové vychytávky, ale také nové problémy. Konkrétně na notebooku Lenovo Ideapad Z500 se opět objevily problémy s grafickými drivery, kde podobně jako u přechodu na Windows 8.1 nefungovalo nastavení jasu. V dnešním „návodu“ si ukážeme, jak nastavení jasu získat zpět a při tom neztratit funkci dedikované grafiky.

Aktualizace si nedají pokoj

V předchozím případě nefungujícího nastavení jasu (při přechodu na Windows 8.1) stačilo nainstalovat starší drivery a bylo po problému. Windows 10 chce však dělat všechno za vás, a tak má ve zvyku instalovat nejnovější drivery pro vaše zařízení i v případě, že si to nepřejete … a ani se vás nezeptá – je přeci chyba výrobce, pokud vypustí vadné drivery. Uživateli pak obvykle zůstane nepoužitelný počítač. V mém případě, kdy jsem prováděl aktualizaci na 3 počítačích, došlo po čase ve všech třech případech k nainstalování vadného driveru pro integrovanou grafickou kartu Intel a následnému znemožnění jakékoliv práce na počítači v důsledku vysílání obrazu na neexistující monitor. V našem případě nastavení jasu se jedná o podobný problém s podobným původem – ovladače grafické karty Intel.

Najdi správnou kombinaci driverů

Jelikož často pracuji večer, je pro mě nastavení jasu monitoru klíčové. Inu udělal jsem si čas a postupně instaloval různé dostupné drivery pro grafickou kartu Intel. Při instalaci posledního fungujícího driveru jsem sice zprovoznil nastavení jasu, nicméně nefungovalo již přepínání na dedikovanou kartu NVidie … pokud na počítači nic nehrajete, asi vám to vadit nebude (toto polovičaté řešení je dostupné na většině zahraničních diskuzních fór – uživatelé si pak stěžují, že mají podezřele nízké fps ve hrách, ale netuší, čím by to mohlo být…). Mě to vadilo. Testoval jsem tedy dál a nakonec se mi podařilo i díky vašim tipům v komentářích získat několik způsobů, jak nastavení jasu získat zpět.

Postup 1 – Úprava registrů

Jako nejlepší možnost jsem vyhodnotil využití postupu od Martina Nešpora, který jej zadal v komentářích (díky za něj!). Tento postup umožňuje zprovoznění nastavení jasu s nejnovějšími ovladači (vyhnete se tedy případným komplikacím s kompatibilitou při využití starších driverů). Pro někoho však může být kvůli využití editoru registrů složitější, než postup 2.

 1. Spusťte editor registrů – stiskněte kombinaci kláves Windows + R , do pole okna zadejte „regedit“ a potvrďte (musíte mít administrátorská práva k systému).
 2. Stiskněte klávesu F3 pro vyvolání okna hledání, do pole zadejte „FeatureTestControl“ a spusťte vyhledávání
 3. Vyčkejte na vyhledání výrazu
 4. Po úspěšném skončení vyhledávání klikněte pravým tlačítkem na vyhledaný výraz a vyberte „Změnit„.
 5. Do pole „Údaj hodnoty“ zadejte hodnotu „FFFF“ a potvrďte změny
 6. Uzavřete editor registrů a restartuje počítač

Postup 2 – Výběr starších nainstalovaných driverů

 1. Spusťte Správce zařízení
 2. Najděte ve výpisu složku Grafické adaptéry
 3. Najděte grafický adaptér označený Intel HD 4000, či Intel s jiným označením a dvakrát na něj klikněte
 4. V nově otevřeném okně najeďte do záložky Ovladač
 5. Zvolte Aktualizovat ovladač
 6. V novém okně zvolte položku Vyhledat ovladač v počítači
 7. Dále zvolte Vybrat ovladač ze seznamu
 8. V novém okně zvolte Základní grafický adaptér Microsoft  a potvrďte stiskem tlačítka Další, měli byste vidět něco podobného, jako na obrázku níže.
  Obnovení nastavení jasu pro Lenovo Ideapad Z500
 9. Měla by proběhnout instalace ovladače – hotovo

Pokud vás bude Windows 10 dále otravovat s aktualizacemi driverů (a nemusí to být jenom drivery grafické), můžete využít této utilitky od Microsoftu, která byla vydána přímo Microsoftem po nespočtu stížností na automatické instalace driverů. Stačí utilitu spustit a následně zvolit možnost „Hide Updates“ a v seznamu vybrat položku, kterou si již nepřejete aktualizovat. Podle vlastních zkušeností mohu potvrdit, že toto nastavení obvykle vydrží do další velké aktualizace od Microsoftu, která nastavené drivery stejně přepíše.

Postup 3 –  Čerstvá instalace starých funkčních driverů

Pokud by někomu nefungoval ani jeden z předchozích aktualizovaných návodů, může v kombinaci s výše uvedenou utilitkou zakázat aktualizace pro grafickou kartu Intel, a následně ve správci zařízení Windows odinstalovat veškeré drivery pro tuto kartu (Správce zařízení/grafické adaptéry/Intel HD 4000 či jiné číslo). Následně je třeba stáhnout balíček driverů ver. 9.17.10.3223/10.18.10.3277 ze stránek Lenova (kategorie grafických driverů pro Intel). Tento stažený soubor spusťte a soubory vyextrahujte ven. V extrahované složce potom najděte složku s ovladačem verze 10.18.10.3277 a spusťte setup.exe (nespouštějte setup.exe dostupný o složku výše). Mělo by dojít k instalaci driverů a umožnění korektního nastavení jasu vašeho monitoru na notebooku.

Bohužel je možné, že v budoucnu opět dojde k problémům kompatibility starších driverů, toto řešení tedy může být dočasné a problém  se může vrátit. Podobně může vaše úpravy zrušit aktualizace Windows, který vždy automaticky nahraje nejnovější drivery.

Každopádně doufám, že vám návod pomohl a ušetří vám nějaký ten čas. Šetřete tedy také vaše oči a stáhněte jas monitoru kdykoliv budete chtít :). Pro šetrnější práci doporučuji zkusit i tento prográmek: F.lux: pohodlnější práce s monitorem.

Mohlo by vás také zajímat: Jak zprovoznit Dolby Home Theater na Windows 10 u Lenovo Ideapad Z500

19 komentářů u „Jak získat zpět nastavení jasu u Lenovo Ideapad Z500 na Windows 10“

 1. Postup c. 2 funguje. Stačilo nastavit Základní grafický adaptér Microsoft a jas se hned vrátil do normálu i bez restartovani.

 2. Ďakujem pekne za návod. Išiel som podľa 1 a funguje to. Vďaka, veľmi mi to pomohlo a zvládol som to úplne ako sám aj napriek tomu že som úplný IT amatér.

 3. Jo, taky jsem použil variantu 1, v registru jsem našel nastavenu hodnotu F000, změnil na FFFF, zrestartoval a fakt to pomohlo.
  (Windows 10)

 4. Děkuji, moc mi to pomohlo. Že na tlačítka jasu nesmím šahat jsem zvyklá, ale dneska se sám zťavil.
  Verča

 5. Dikičko kámo 😉 Pomohol ten prvý návod, ale ja som tam ani žiadnu hodnotu nemenil, tak trošku nechápem, že čo, resp. ako sa to opravilo…

 6. Super! Moc díky. Jsem tupá bloncka s míň než základní uživatelskou znalostí PC a podle postupu 1 jsem to zvládla sama na první dobrou. Díky, díky, díky.

 7. Mockrát děkuji za pomoc,postup 1 vyšel. Už jsem přemýšlela kterému chudákovi to dám tentokrát, aby mi to opravil. Stránku ukládám a po příští aktualizaci určitě využiji 😀 děkuji a krásný den!

 8. Zdraívm,

  Pro kohokoliv kdo má tento problém, doporučuji tento návod, funguje a jas můžete už regulovat.

  1. Otvorte ponuku „Štart“ 2. Napíšte „regedit“ a spustite nástroj regedit na úpravu registrov operačného systému 3. V aplikácii „Registry Editor“ stlačte F3 a v dialógovom okne Hľadať napíšte kľúčové slovo FeatureTestControl a kliknite na „Hľadať“. 4. Po vyhľadaní položky FeatureTestControl na túto kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte Zmeniť (ENG – Modify) 5. Zmeňte pôvodnú hodnotu v políčku „Value“ na : FFFF , po zmene potvrďte kliknutím na OK 6. Zatvorte okno „Registry editor“ a reštartujte počítač

 9. Stejný problém do notebooku se mistáhla nejaká aktualizace 10 a jas nereagovalstačilo provést instalaci w8.1 zpět a problém je pryč

 10. Dobrý den,
  měl jsem popisovány problem s jasem na mém Z500, pár krát jsem instaloval tento ovladač, fongovalo,ale včera i dnes jsem to skusil jak píšete,ale počitač to odmítl! poradíte co s tím dál ? jsem důchodce a jsem PC- analfabet!
  zdraví
  Stanislav K.

  1. Pokud máte Windows 10, tak ty jsou „tvrdohlavé“ a i po zakázání automatické instalace driverů je problém si nainstalovat vlastní, protože Windows stále instaluje, co se mu hodí. Je potřeba použít uvedený program v článku („utilitku“) pro zakázání aktualizací určitého hardware. Bohužel není jednoduché vychytat časový úsek mezi tím, kdy aktualizace pomocí programu zakážete, a momentem, kdy Windows již aktualizace nainstaluje sám. Mně se to povedlo až po několika pokusech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *