LG G2 konečně oficiálně dostává Lollipop!

Dnes již starší, avšak stále v ničem nezaostávající bývalá vlajková loď LG G2 od včerejšího dne konečně dostává možnost upgradu systému Android na verzi 5.0.2 – Lollipop! Upgrade byl již dlouhou dobu očekáván (původně bylo vydání očekáváno chvíli po uvedení LG G3 na trh) a ostatně v předchozích měsících se jej dočkali již uživatelé z jiných zemí – tam však počátky upgradu doprovázely negativní zkušenosti některých uživatelů, kteří popisovali různé problémy od rychlého vybíjení, pomalého nabíjení až po celkovou nestabilitu a nepoužitelnost nové verze systému. Kvůli problémům se pak uvolnění aktualizace v ostatních zemích opozdilo, aby bylo možné tyto negativní dopady vyloučit.

Já jako majitel telefonu jsem upgrade také očekával a dnes bych rád přinesl pár poznatků z krátkého používání Lollipopu na LG G2.

Jak upgrade získat?

K dnešnímu dni zatím není aktualizace dostupná jako OTA – z telefonu ji tedy neprovedete. Nejprve je nutné stáhnout LG PC Suite a přes něj následně hned na úvodní obrazovce vybrat možnost „zkontrolovat upgrade“, aktualizace se následně po odsouhlasení provede během krátké chvíle sama.

Co se změnilo?

Po provedení upgradu bez předchozího vyčištění telefonu/továrního resetu jsou reakce telefonu obecně malinko pomalejší, než tomu bylo na starší verzi. Je to však pravděpodobně zapříčiněno zejména animacemi a všemožnými efekty oken a přechodů, které jsou dle mého názoru úplně zbytečné a pouze uživatele zdržují (bylo by vhodné, kdyby se podobné serepetičky daly alespoň vypnout). Bohužel zde v Lollipopu je efektů a animací více, než ve verzi Kitkat.

LG samozřejmě upravilo i uživatelské prostředí tak, aby odpovídalo novému material designu verze Lollipop. Nového vzhledu se tak mimo jiné dočkala například klávesnice, zprávy, galerie a aplikace pro telefonování, Dle mého názoru se jedná o celkem povedené přepracování nativního prostředí, i když někde sladěnost (zejména barev) poněkud výrazně pokulhává. Zvětšila se také obecně velikost písma, která mi i při nastavení velikosti textu na mimimum přijde prostě příliš velká … nicméně toto pozoruji snad na všech telefonech LG s Androidem.

V Androidu ve verzi Lollipop je samozřejmě obrovská řada dalších změn, které si můžete přečíst například zde. Zde přidávám pár screenshotů obrazovky s novým oficiálním Lollipopem.

Tolik zatím velmi krátkodobé zkušenosti s novou verzí Androidu 5.0.2 na LG G2. V budoucnu přidám také poznatky ohledně případných změn ve výdrži na baterii, rychlosti nabíjení, kvality fotografií a případně dalších.

Den 1:

Telefon na chvíli umřel – jednoduše nešel zapnout a nereagoval absolutně na nic, kromě zapojení do nabíječky na pár minut a následnému vypojení – že by vybitá baterie? Před zásekem jsem měl přes 20% baterie a po spuštění telefonu po tomto záseku následně 21% … baterie to bude těžko. Přesto se telefon vybíjí rychleji, než na KitKat a při podobném využití klesla výdrž téměř o polovinu. Nicméně jednalo se teprve o první den, takže na vyvození jakýchkoliv závěrů je ještě velmi brzy.

Prozatím z upgradu převládají zejména negativní pocity. Je to způsobeno hlavně novým UI Androidu 5, u kterého se mi zdá, že efektní „serepetičky“ vítězí nad přívětivostí systému, která je upozaděna. Neustále musím čekat na přehrávání animací oken…

Den 2:

Proveden factory reset. Reakce telefonu se zdají být o něco svižnější, baterie stále pocitově ubývá poměrně rychle, nicméně už tolik neklesá při nečinnosti telefonu – uvidíme, jak se situace vyvine po několika dnech.

Den 7:

Výdrž na baterii v klidu a při malé zátěži je lepší či minimálně srovnatelná s verzí KitKat. Přikládám screenshot výdrže při lehčím využití přes den (pár krátkých hovorů, vyhledávání spojů MHD, prohlížení internetu asi 25 minut, čtení textů, zprávy přes aplikaci Messenger, větší část dne zapnutá synchronizace střídavě přes wifi a mobilní data). Celkem střídavě v tomto cyklu přibližně čtyřdenní výdrž na baterii … jednoduše po továrním resetu je výdrž v klidu naprosto v pořádku a procenta nabití baterie nemizí zdaleka tak rychle, jako před ním krátce po aktualizaci přímo z KitKat.

LG G2 Android Lollipop

Žádné pády a záseky se nekonají. Stále bych ale rád nějak vypnul ty přechodové efekty, zdržují.

Den 17:

Tak po těch více jak dvou týdnech bych zde sepsal nějaké závěry k updatu. Tak trochu jsem přemýšlel, co mi vlastně Lollipop přinesl v rámci denního užívání, a bohužel nějak nejsem schopný na nic zásadního přijít. Výdrž baterie při běžném užívání se nezměnila (spíše bych řekl, že se pocitově o něco zhoršila), viz screen níže – užití zahrnuje přes hodinu internetu (doba spuštění obrazovky je 2:48), poslech hudby cca 45 minut, pár krátkých hovorů, tak 20 minut navigace a zapnutou synchronizaci větší část dne přes wi-fi i mobilní připojení k internetu. Občas mi přijde, že při surfování na internetu mi mizí baterie před očima. Rozdíl však určitě není tragický. Zaznamenal jsem později také posun po instalaci aplikace Skype – zde pak začala výdrž klesat o 10% za 3 hodiny prakticky nulového použití, nicméně ve výpisu spotřeby baterie se Skype vůbec neobjevil…

LG G2 Android Lollipop

Po době užívání začínám také pozorovat výrazné záseky při pohybu v systému a střídavě dlouhé (cca 3 – 5s) načítání některých aplikací. Co se týče třeba kvality fotek lezoucích z fotoaparátu telefonu, tak ta mi přijde bez rozdílu oproti KitKatu.

Update bych tedy osobně nehodnotil úplně pozitivně. Neustále zdržující animace, záseky a pocitově o něco kratší výdrž na baterii. Mezi těmi pozitivy bych vytáhl třeba subjektivně hezčí vzhled klávesnice a inteligentnější našeptávač při psaní, bohužel více zásadnějších pozitiv mě v tuto chvíli nenapadá.

Každopádně obdivuji LG, že se do aktualizace systému pro takto „starý“ model pouštělo. Snaha se cení a výše zmíněné „chybky“ systému bych přiřadil spíše na vrub samotnému Androidu. Oproti jiným značkám se vzhledem k počtu provedených aktualizací jedná o světlou výjimku.

UPDATE 2. 1. 2016 – animace se po chvíli pátrání podařilo vypnout klasicky přes povolení módu vývojáře v telefonu, podobně jako u předchozích verzích. Rozdíl je v tom, že zde je zapnutí módu schovaně v záložce Nastavení/Info o telefonu/Softwarové informace  a zde je třeba 7x kliknout na položku Číslo sestavení. Poté se mód objeví v nastavení a je možné animace nastavit.

5 komentářů u „LG G2 konečně oficiálně dostává Lollipop!“

  1. Dobrý den, právě se mi vrátil LG g2 ze servisu, kde mi „bohužel“ přehráli i kitkat na lollipop.
    Můžete mi poradit, jak děláte screenshoty? Dřívější obloucek z rohu do rohu mi nejde, jen přes Quick memo.? Děkuji Minka

    1. Dobrý den, screenshoty je, stejně jako na předchozích verzích Androidu, možné pořídit stiskem a podržením kombinace tlačítka napájení a tlačítka pro zeslabení zvuku. Tlačítka musí být stisknuta zároveň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *