Přes léto jsem po dlouhém čase opět dostal chuť si něco přečíst – vedla k tomu zejména touha rozšířit si obzory v anglickém jazyce a ideálně najít nějaké zajímavé dílo psané originálně v angličtině. Po přečtení nějakých kratších knih a literatury od klasických autorů (např. Stephen King – The Wind Through the Keyhole, mimochodem také výborná kniha), jsem se dostal k dílu Wool od autora Hugha Huweyho. Později jsem zjistil, že u nás se tato kniha prodává již přeložená pod názvem Silo, takže kdo má raději český překlad, má možnost volby (ovšem kvalitu překladu bohužel posoudit nemohu).
Nejprve jsem se bál, zdali to nebude opět nějaká jednostranně zaměřená kniha s již tolik omílaným tématem (nicméně téma apokalypsy se snad ani vyčerpat nedá). Po pár desítkách stránek mi však došlo, že Wool má v sobě mnohem víc, než by se na první pohled zdálo, a já tak na konci knihy měl neodkladné nutkání přečíst si pokračování a později mi začalo být jasné, proč právě toto dílo a v zahraničí autora tak proslavilo.
Sci-fi, horor, akce a mnohem více … žánrově velmi pestré dílo
V knize nenajdete žádného hlavního „hrdinu“, ale hned několik postav, které mají zásadní vliv na změny v ději. Budu se snažit nic neprozradit, a proto zde čekejte naprosto minimální popisy děje.
Z úryvku na knize je jasné, že děj pobírá osudy několika tisíc pozůstalých lidí, uzavřených v silu. Samozřejmě taková populace uzavřená v prostoru bez možnosti nějaké expanze získává později rozporuplné pocity o své existenci, které se pak projevují napříč celým silem a ovlivňují životy všech … a v silu to pak vypadá, jako když se vaří voda v hrnci – jenom uniknout ven. 150 pater sila plných lidí je jedním velkým ekosystémem, a to jak hospodářským, tak sociálním – všechno uvnitř spolu velmi úzce souvisí. Autor nijak přehnaně nepitvá pocity, emoce postav či jiné prvky, jak je tomu v dnešních moderních dílech zvykem – děj je vyvážený a dlouhé jednolité pasáže nečekejte :-). Obvykle nastává zvrat tehdy, když to nejméně čekáte … a rozjede se úplně nová část děje, která naprosto změní význam věcí. Autor má díky zvolenému tématu poměrně volnou ruku a na své si tak přijdou jak fanoušci science-fiction (v díle jsou popisována technická řešení, a další zajímavé věci), tak ti, kteří hledají jakýkoliv děj se spoustou zápletek, extrémním napětím, brutálními nečekanými zvraty, hororovými prvky, dojemnými příběhy a nejen tím… Kniha jednoduše patří mezi ty, které si snadno zapamatujete, a dost možná vás i donutí k hlubšímu zamyšlení. Neustálé boje o moc, chtíč po poznání něčeho nového, lži a intriky jsou tak důmyslné, že občas je těžké říct, zdali je horší pravda, nebo lež (aneb citát z knihy „Pokud vás nezabije lež, pak pravda ano.“). Při čtení se dostanete do pasáží, kde dochází ke střelbě a akčním bojům a také do částí, které mají jasné hororové prvky. Poměrně zajímavé je také sledovat psychologii lidí v knize – kdo má v ději zájem dělat něco více, než by měl, bude toho v budoucnu jistě litovat. V dalších dílech zde nechybí ani úryvek z americké politiky v ději a odkrytí některých pravd („které by raději měly zůstat skryté“), jež za tím vším stály.
Trilogie od počátků do konce
Jelikož jsou u nás (ale i mezinárodně jako ebooky například na Amazonu) dostupné všechny díly ze série v angličtině, zmíním se, že k dílu Wool patří také další dvě části, konkrétně Dust a Shift, jedná se tedy o kompletní trilogii, která pojednává o historii sila – tedy jeho vzniku, průběhu a ději budoucím. Všechny knihy jsou psány ve stejném duchu.
Wool a ostatní díly mě zaujaly svým originálním výkladem a brutálními zvraty děje, které skutečně změní celý pohled na věc. Autor umí skvěle a vyváženě popisovat a děj pak velmi příjemně plyne. Za mě tedy jednoznačné doporučení na dle mého názoru velmi kvalitní, poutavou a napínavou science-fiction trilogii, kterou doporučuji přečíst nejlépe v originále.
EDIT 3.12.2014:
Tak jsem si právě všiml, že se u nás prodává nové dílo Sand, které popisuje pustý svět s totalitní vládou a bezprávím. Sand pojednává o úplně odlišném světě a nemá s předchozí trilogií Wool spojitost. Z prvních pár stránek je jasné, že autor poněkud změnil styl psaní – zdali k lepšímu, to záleží na čtenáři zvlášť. Nicméně já už se nemůžu dočkat, až se budu moci do tohoto díla pořádně začíst! 🙂
Pokud se nepletu, Sand nepatří nijak do světa sila.
Skutečně je to tak, z krátkého popisu to tak trochu vypadalo snad na pokračování, nicméně jedná se o kompletně odlišnou sérii. Mystifikace tedy opravena :).