Leap Motion – další krok dále od myši? A co bude dál?

Už rok a nějaké ty měsíce na internetu vykukuje nové bezdotykové ovládání počítače s názvem Leap Motion. Už dávno se nejedná jen o nějakou srandu v konceptu – v současné době jsou na světě vzorky integrované přímo v noteboocích a od února je tato „kouzelná krabička“ samostatně k dostání na oficiálních stránkách (www.leapmotion.com). Pro ty z vás, kteří náhodou ještě netuší, o co jde, sem dávám pro představení dvě krátká videa:


Možná vás po shlédnutí videí napadne roky zažitý Kinect – ano, pomocí Kinectu lze ovládat zařízení také bezdotykově, nicméně jeho přesnost je poněkud diskutabilní a bylo by poměrně těžké si jen představit, že by nahradil klasickou myš na počítači. Zatímco Kinect je tedy vhodný spíše na nějaké to příležitostné hraní, Leap Motion by mohl díky své přesnosti teoreticky nahradit myš. Pokud budete ještě chvíli hledat na Youtube.com, najdete i další videa znázorňující praktické a reálné použití tohoto zařízení – a je opravdu vidět, že to bude fungovat, na což ostatně vsadil i HP, který bude právě jako první toto zařízení dodávat do svého nového notebooku HP Envy 17 Leap Motion SE (k dispozici pravděpodobně v říjnu 2013).

S postupem času a novými způsoby ovládání se možná už vyplatí přemýšlet o tom, kdy bude nahrazena klasická myš – nebo ani ne? Návrh klasické myši spatřil poprvé světlo světa v roce 1963 a vyšel z rukou Douglase Engelbarta. Od té doby prošla myš mnoha změnami, princip je však stále stejný a stále, i přes nové způsoby ovládání nejsme schopni  myš nahradit něčím jiným. Jedná se zejména o přesnost a pohodlí při ovládání myší – kurzor jezdí přesně podle pohybů vaší ruky, která leží na stole. Nemusíte rukou mávat, držet ji ve vzduchu, či neprakticky šmatlat prsty po displeji. Mě osobně ale v dnešní době přijde pohybování kurzorem po obrazovce poněkud nepraktické a pomalé. Nemyslím si ale, že se myš v blízké budoucnosti dočká svého plného nahrazení. Ostatně problém s přechodem způsobuje také z velké části optimalizace samotného GUI.

Osobně bych viděl budoucnost v propojení všech známých ovládacích zařízení – lidé by si nemuseli zvykat na nová prostředí a ovládací prvky, ale používali by to, co jim nejvíce vyhovuje (pominu-li otázku rychlosti). Opět to ale naráží na problematiku potřeby rozdílného GUI. V herním světě bych si pak představoval rovnou nějaký ten „herní koutek“, tedy místnost vybavenou přímo pro hraní a dokonalý zážitek, či potom pro domácí použití nějaké ty „herní brýle“ s ovládací rukavicí. Ostatně i kombinace 3D monitoru s pohybovými senzory na těle by mohla být velice zajímavá a bez problémů dostupná již dnes. S holografickým zobrazením zatím raději počítat nebudu.

Já sám se velice těším na příští rok a nové notebooky (doufám, že nejen od HP) s tímto ovládacím zařízením. Jak se zařízení uchytí mezi uživateli, je otázka nejen samotných uživatelů, ale i aplikační podpory.

A co si o tomto tématu myslíte vy? Zmizí za krátkou dobu myš z našich stolů a všechno bude na dálku ovládané rukama, nebo se jedná o neoddělitelnou periferii počítače? Připojte svůj názor ;-).

Pomohl vám článek? (Ne)líbil se vám? Věnujte mi prosím ještě chvilku a ohodnoťte jej pomocí hvězdiček vpravo níže či přispějte do komentářů. Jakákoliv zpětná vazba je vítána. Pokud si myslíte, že by článek mohl být užitečný i pro ostatní, sdílejte. Děkuji :).

Leap Motion – další krok dále od myši? A co bude dál?
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *