Bobble – a voda chutná lépe. Nebo ne?

V dnešním trhu, který je zaplaven různými přístroji umožňujícími tvorbu limonád s populárními příchutěmi přímo doma, je už prostě pití obyčejné balené pitné vody out. Vždy, když nějaké takové udělátko vidím, s úsměvem si vzpomenu na lahve s bombičkami plnými CO2 pro tvorbu domácí minerálky, které byly před více jak deseti lety poměrně populární, stejně tak jako filtrační konvice (tehdy byla myslím celkem hojně rozšířená konvice firmy Brita, která dnes mimochodem stále existuje). Dnes je výběr obrovský a člověk až pomalu neví, po čem sáhnout. Vždy mě to trochu zarazí, když vidím spoluobčana v nějakém nejmenovaném hypermarketu, jak stojí před oddělením s balenou vodou a přemýšlí, jestli vzít tu XY za 5,90 Kč, nebo tu XZ za 7,90 Kč. Je otázka, jak moc kvalitní taková balená, kdo ví jak dlouho a kde skladovaná voda za 5,90 (a méně) bude … Těžko říct, jestli by už nebylo jednodušší si tu vodu natočit doma z kohoutku a ušetřit si námahu, tedy za předpokladu, že danému člověku doma z kohoutku skutečně proudí nezávadná voda (což skutečně může být někde problém). Pokud to vezmete zase z té druhé, ekologické stránky – stojí za to vyrábět plastový obal pro skladování vody, kterou vypijete za den/půl dne, následně její obal vyhodíte, vytřídíte a on se bude možná někde recyklovat? Nebo se taky recyklovat nebude a bude se někde rozkládat  stovky let u pole, kam jej nějaký chytrolín hodí… Odpověď nechám na Vás. Skleněné lahve používané před nasazením plastů byly z těchto pohledů poměrně praktické, ale byly také dosti náchylné na rozbití … no a taky vážily o něco víc.

Americká firma Bobble si kdysi položila podobné otázky ohledně pohodlného, ekologičtějšího a ekonomičtějšího (trocha ekománie v dnešním článku :-)) způsobu konzumace vody a ujala se realizace nápadu vytvoření filtrační lahve s jednoduchým a praktickým použitím, pěkným vzhledem a snesitelnou cenou. Jak se jim to povedlo? Celkem dobře. Design lahve získal několik ocenění a značka se poměrně rychle dostala do povědomí široké skupiny lidí. Co se týče ceny, tak ta je konkrétně v našich končinách obvykle stanovena na baťovských 299 korunách za lahev o objemu 0,55 l s jedním filtrem. K dostání je také Bobble s objemem 1 l za cenu kolem 375 kč. Cena samotného filtru, který by se měl pravidelně měnit po 150 l či 2 měsících, je 199 Kč. Ve srovnání s ostatními filtračními řešeními, kde se ceny pohybují o pár stokorun výše, se Bobble podařilo celkem dobře umístit, i když v poslední době se začíná objevovat konkurence s podobnou cenovou taktikou.

Nyní konečně ke specifikaci samotné lahve. Vzhledem k tomu, že kvalita vody je všude jiná, a že vkus má také každý jiný, bude následující hodnocení poněkud subjektivní. Začnu vzhledem a vyhotovením – tvar lahve je poměrně sympatický, i když mě osobně spíše připomíná dětskou lahev :-), dobře se ale drží. Zde není co jiného řešit, lahev je průhledná a je zhotovena z měkčího recyklovaného plastu, údajně bez toxických BPA. K samotné lahvi dostanete také filtr – zde máte na výběr hned z několika barev filtrů – černé, červené, zelené, růžové, modré a žluté, takže zvolit si tu svoji by nikomu větší problémy činit nemělo. K lahvi také dostanete průhledné víčko.

Když jsem Bobble doma vybalil, poměrně mě překvapilo, jak jsou plasty měkké. Moc dobře to na mě nepůsobilo. Nicméně po pár týdnech můžu potvrdit, že lahev stále bez problémů drží a funguje a že zvolené materiály vydrží. Na obalu je doporučeno lahev před prvním použitím naplnit vodou a tu následně přefiltrovat, aby se z filtru odplavily uvolněné částečky z výroby. Po prvním propláchnutí mi tedy z lahve přes filtr vytekla tmavá voda, což mě trochu vyděsilo, nicméně potom už bylo vše v pořádku.

Jak to vlastně funguje? Filtr obsahuje aktivní uhlík s kladným elektrickým nábojem. Nečistoty s negativním nábojem se tedy na tento uhlík při průtoku navážou. Podle testů prý kvalita filtru převyšuje mezinárodní standard NFS 42 (což mi absolutně nic neříká) pro redukci chlóru ve vodě. Dost reklamních řečí – jednodušeji řečeno – uhlík je přírodní filtr, který vám pomůže z vody odstranit chlór a jiné nečistoty s jejich nepříjemným zápachem. Jak taková voda chutná? Nijak. Tedy vlastně jako voda, jako čistá voda bez zápachu.

Na lahvi mě ukrutně vytáčí pouze jedna věc – člověk se z ní pořádně nenapije, protože množství vody protékající přes filtr je příliš malé. Pokud tedy máte ukrutnou žízeň a chcete se pořádně napít, je to docela mučení. Možná se jedná pouze o vadu mého kusu, nevím.

Každopádně Bobble doporučuji. Jedná se o praktické řešení oproti dnešní klasické balené vodě. Cena 199 Kč za filtr je také poměrně snesitelná, 1 l  přefiltrované vody vás tak vyjde na ~1,33 Kč + náklady za vodné. Já osobně už několik let balenou vodu nepiji, jelikož je pro mě celkem kvalitní čistá voda dostupná přímo z kohoutku. Nicméně s Bobble je chuť vody o něco lepší a navíc si ji můžete natočit prakticky kdekoliv, kde je skutečně označena jako pitná. Pokud lahev za nějakou dobu doslouží, je recyklovatelná úplně stejně, jako jiné plasty.

Jedna myšlenka na “Bobble – a voda chutná lépe. Nebo ne?”

  1. To je zajímavý článek. Já teda nemám filtrační láhev ale rovnou celý filtr na vodu. Je to především praktické. Navíc náš filtr je i přenosný. Jinak jsme koupili filtr Berkey.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *