Vlastní offline mapy v C:geo a MapDroyd umí vyhledávat

Uplynula už hodně dlouhá doba od momentu, kdy jsem zde na webu publikoval článek s doporučenými aplikacemi pro offline navigaci, geocaching a sportování pro Android. Za tu dobu se Google Market stihl přejmenovat na Google Play a například Groundspeak přestal spolupracovat s týmem, který stál za zrodem aplikace c:geo. To mělo za následek uvolnění aplikace c:geo jako open-source a nutnost aktualizovat tuto aplikaci kvůli sebemenší změně ze strany Groudspeaku, což způsobovalo častou nefunkčnost aplikace.

Nicméně dnes už si c:geo stojí opět poměrně dobře a navíc nabízí možnost používat vlastní mapové podklady, což je perfektní možnost pro naše končiny se „specifickým trhem“ (jednoduše pro lidi, kterým se ten internet v mobilu prostě platit nechce).

V následujícím textu bych pouze rád krátce popsal, jak do c:geo tyto mapy dostat a jak je začít používat. K napsání tohoto článku mě donutili čeští operátoři a jejich „férové“ ceny za internet, což mělo za následek instalace aplikace MapDroyd, která také používá podklady Open Street Map, jež se dají použít i v c:geo (ikdyž ne tak úplně – formát je jiný a mapy o také trochu jiné). Na konci tohoto článku se také zmíním o „nové“ vychytávce v MapDroydu.

Jak dostat offline mapy do c:geo

Předpokládám, že c:geo již máte nainstalovaný. Dalším krokem bude stažení Open Street Map souborů, které jsou volně k dispozici na těchto odkazech:

Stačí si vybrat požadovaný kontinent a zemi a stáhnout soubor s mapami. Kdo projekt OSM nezná, pak věřte, že se jedná o volně dostupné mapy, které jsou poměrně podrobné a prakticky ekvivalentní vektorovým Google mapám (a v případě specializovaných map mnohem, mnohem užitečnější). Pokročilejší uživatelé si mohou offline mapy vytvořit sami z vlastních podkladů.

Po stažení map nahrajte tento tento soubor do složky „.cgeo“, kterou naleznete obvykle na paměťové kartě, a pokud kartu v telefonu nemáte, tak v přímo v paměti telefonu.

UPDATE 13. 6. 2014 – menší změny v nové verzi

Následuje spuštění c:geo a nalezení části „Mapy“ v nastavení. Zde je pak hned jako první položka výběr mapového podkladu ze seznamu map, které c:geo sám našel. Použít lze také mapové podklady umístěné jinde, což je výhodné, pokud máte více aplikací používající stejné zdroje – „Složka témat mapy“ vám poslouží k této funkci. Poté stačí opět vybrat nahrané mapy ze seznamu o kousek výše a práce je hotová! 🙂  Teď už jenom mapy vyzkoušet, stáhnout informace o keších a jít lovit plně offline ;-).

c:geo pro Android

MapDroyd už konečně umí vyhledávat v mapách

Dříve byl MapDroyd pouze úplně jednoduchý a základní program pro prohlížení offline uložených Open Street Map souborů v telefonu. MapDroyd však od svého vzniku prošel pár úpravami a dnes je možné v mapách pohodlně vyhledávat pomocí adres a pojmů. Aby to nebylo všechno, tvůrci zakomponovali do programu i možnost hledání „Points of interest“, která je běžná spíše v autonavigacích.

Program je tak schopný najít nejbližší obchody, banky, benzinky, památky,… a spoustu dalšího, co se na OSM mapách objevuje, oblast hledání se dá samozřejmě upravit. Bohužel zde tedy nejsou malé obyčejné zastávky autobusů (které v podkladech pro c:geo jsou, i když beze jmen), což bych třeba já osobně velmi ocenil (hlavně že vím, kde můžu nejblíže přistát s helikoptérou) :-).

MapDroyd tedy ukázal, že umí být zase o něco užitečnější a dokáže pomoci i bez připojení k internetu a zdarma. Pokud byste chtěli přímo offline navigaci do auta, můžete se podívat třeba na navigaci BE-ON-ROAD, která používá podklady od Navtequ a je zdarma.

16 komentářů u „Vlastní offline mapy v C:geo a MapDroyd umí vyhledávat“

 1. Ahoj,
  mám prosím dotaz.
  Jak nejjednodušeji vložit do Mapy.cz nebo Google map seznam kešek v mnou zadané oblasti a vyznačit zda mezi keškami existuje dostupná turistická cesta.zatím jsem neobjevil postup.
  Budu vděčný za návod či navedení.
  Děkuji
  Borec 1950

 2. Ach jo…vsechno delam podle navodu, stahnu mapy a cgeo mi je proste nikdy nenajde…uz fakt nevim, kde je jaka chyba… 🙁 nema nekdo prosim nejaky napad? Diky moc.

  1. A jsou stažené mapové soubory do složky .cgeo skutečně s příponou .map? Právě jsem to znova vyzkoušel a vše bez problémů funguje u nejnovější verze.

 3. Jakékoliv stažení mapy je ve formátu .txt a c:geo soubor ani nenajde a je nepoužitelný. Nevíte, kde dělám chybu?

   1. Tak jsem měla stejný problém, telefon mi mapy stáhl s příponou .txt, ale stačilo přejmenovat na .map a c.geo si je krásně našlo a hlavně to všechno funguje! Včera jsme to odzkoušeli a jsem nadšená, konečně už nechodíme podle slepé mapy 🙂

   2. No, tak na našem mobilu to funguje, ráno jsme stahovali mapy s kolegyní, jí to stáhlo mapy normálně s příponou .map, ale mapy nefungují a teď, babo raď. 🙁

 4. Ahoj, offline mapy.cz mám, ale když chci aby mi c:geo na nich ukázalo keš nenajde jí to, a přitom u strejdy to funguje. Můžeš mi s tím poradit?

  1. Ahoj, o tom, že by šly podklady z mapy.cz použít přímo v c:geo, nevím. Nicméně když si spustíš c:geo, vybereš si keš a dáš „Navigovat“, můžeš potom jako možnost vybrat „Zobrazit na jiné mapě“ a vybrat si mapy.cz.

  1. Hezké, díky! Určitě vyzkouším! 🙂 Teď čekám hlavně na aplikaci od mapy.cz s offline podklady, už s online podklady to bylo velice příjemné používat (samozřejmě ale jenom v ČR).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *