Optika u fotoaparátů je sice pokryta poměrně velkým množstvím vrstev, které chrání její povrch – to ale samozřejmě nezabrání různým patlancům, otiskům prstů, prachu a dalšímu nevítanému nepořádku, aby se na povrch této optiky s radostí přichytil a nadělal fotografovi do snímku pořádnou paseku (lidská blbost nadělá taky dost paseky :-)).
V následujícím příspěvku nebudu složitě popisovat, jak fotografickou optiku vyčistit, protože takových návodů můžete (a rozhodně bych doporučoval si je přečíst předtím, než začnete cokoliv vyvádět) nalézt na internetu spoustu a většinou jsou dobře a poctivě napsané 🙂 (použijte google).
Až tedy budete mít alespoň trochu šajn o tom, co takové čištění obnáší a jako já zjistíte, že doma toho moc na čištění nemáte, nezoufejte (do toho obchodu ale stejnak budete muset skočit).
Můžete si koupit buď rovnou nějakou sadu na čištění, nebo jenom samostatné prvky (ne všechno je vždy potřeba). Mě osobně stačilo na totálně zamaštěný polarizační filtr použít Lenspen… Předtím jsem zkoušel jakousi sadu na čištění objektivu, nicméně ta mi absolutně nepomohla (spíše naopak). Lenspen je jinak perfektní udělátko, které má na jedné straně jemný štěteček a na straně druhé speciální kartáčovitý povrch, se kterým se dostanete i do rohů třeba takového filtru. Tento povrch neobsahuje žádný tekutý roztok na čištění optiky, ale jakousi netekutou směs. Kdesi jsem se dočetl, že se jedná o grafitový prášek. Já osobně jsem jinak už ani nevěřil, že by můj polarizák mohlo něco vyčistit, nicméně s Lenspenem se to nakonec podařilo na jedničku a filtr můžu používat dál :-), takže za mě jedině doporučuju! Lenspen samostaně jinak vyjde na necelých 200 korun, takže cena fajn a nemusíte dokupovat další výbavu na čištění, i když já osobně bych doporučoval koupit si alespoň ten hadřík z mikrovláken a pořádný foukací balónek – hodí se to na čištění celého foťáku.
Přikládám také video o čištění přímo od výrobce Lenspen, které vše podrobně vysvětlí a k čištění přidává i hadřík z mikrovláken. Dýchání na objektiv bych ale nedoporučoval.
1) Než se do čehokoliv pustíte, zvažte, zda vám to za to stojí (lepší špinavý povrch, nežli poškrábaný povrch)
2) Přečtěte si, jak se to dělá (ne všechno se čistí stejně a vyžaduje stejnou péči)
2) Nepatlejte na optiku zbytečně všemožné roztoky (to je až poslední stupeň)
3) Použitý hadřík na brýle není to pravé ořechové na čištění objektivu (zamastit si objektiv vlastním potem z brýlí je moc fajn :-))
4) Nakupte si správnou výbavu (foukací balónek, štěteček, kvalitní hadřík z mikrovláken, roztok výslovně určený na čištění fotografické optiky, vatové tyčinky se taky hodí) nebo Lenspen
Přeji dobré světlo a čistou výbavu :-).