Android apps – offline mapy, navigace a geocaching

Android market je dnes doslova přeplněný aplikacemi všemožných účelů. Aplikace na přehrávání různých formátů hudby a videa, aplikace na měření srdečního tepu, aplikace pro kreslení grafů různých funkcí či měření úhlů… To všechno a mnohem víc, prakticky cokoliv na co člověk pomyslí, může najít na Android marketu.

Já bych se dnes rád zaměřil na aplikace, které se mohou hodit například na delší cyklovýlet, offline mapovou orientaci ve městě v zahraničí, měření vašich sportovních výkonů nebo celosvětově oblíbenou geolokační hru Geocaching. Dále se také zaměřím na aplikaci, která funguje jako plnohodnotná náhrada autonavigace.

Téměř všechny z těchto aplikací (kromě jedné) lze nalézt na marketu a stáhnout za cenu lidovou, tedy ZDARMA ;-D, a myslím, že všechny z nich dokážou skvěle posloužit svému účelu, alespoň já si je nemohu vynachválit.

C:geo

První aplikací je c:geo. Dle mého názoru se jedná o nejlepší aplikaci pro provozování geocachingu na telefonu s androidem. Aplikace vás po spuštění přivítá formulářem pro přihlašovací údaje k serveru geocaching.com, se kterým se umí perfektně synchronizovat a tak nemá problémy s ukládáním či logováním kešky. Synchronizovat můžete také se serverem gcvote.com.

Poměrně zajímavá je možnost využití služby serveru Go 4 cache, která se vám může hodit, pokud lovíte kešky ve skupině. Umožňuje totiž realtime sledování všech členů vaší skupin (samozřejmě těch, kteří mají také telefon s androidem a zapnutou aplikací c:geo). Dále také nabízí třeba ohlášení nálezu kešky na twitter.

Přímo v aplikaci můžete najít běžnou google mapu, na které jsou zobrazeny kešky, jež si posléze můžete uložit se všemi dostupnými informacemi a budete je tak mít na jednom místě hezky offline ;-). Dále aplikace nabízí klasické funkce jako jsou vyhledávání kešek v okolí, navigace přímo na zadané souřadnice, či pokročilejší vyhledávání kešek a cílu přes filtry a blitžší informace. Pokud nemáte nainstalovat utilitku GPSstatus, bude vás c:geo navigovat poměrně sympatickým kompasem. Celá aplikace je rychlá a myslím, že dokáže bez problémů plnohodnotně zastoupit celý web geocaching.com přímo z mobilu.

Stáhnout na Google Play

Ukázka

Endomondo

Druhé místo mých nejoblíběnějších navigačních aplikací obsadila utilitka s názvem Endomondo. Tato poměrně sympaticky vypadající aplikace dokáže přesně měřit váš sportovní výkon a pokud je to třeba, nahrávát vaše aktuální sportovní údaje o časech realtime třeba přímo na facebook.

Pokud hodně sportujete a záleží vám na časech, vzdálenosti a trase, kterou například uběhnete, pochybuji, že byste našli lepší aplikaci. Mimo to, že Endomondo krásně vykreslí vaši trasu na google mapu, spočítá třeba také „vypocené“ kalorie (podle váhy a činnosti), vaši průměrnou rychlost a pečlivě zapisuje, za jak dlouho jste uběhli či ujeli kilometr až do konce vašeho sportovního výkonu. Posléze si můžete prohlédnout celou statistiku vaší trasy se všemi těmito údaji, celkem šikovné. Endomondo také obsahuje cosi co program označuje jako Audio coach. To znamená, že pokud například poběžíte a bude vám opravdu záležet na čase, můžete si pomocí sluchátek nechat například odpočítat start a ohlásit pauzu nebo konec. K běhu si také můžete rovnou z programu pustit hudbu. Co mi přijde celkem šikovné, je automatické zastavení časomíry po určitém počtu vteřin neaktivity. Takže když si budete chtít dát pauzu, nemusíte tahat mobil z kapsy a mačkat tlačítko pause. Program samozřejmě obsahuje množství dalších funkcí a rozhodně bych jej neměnil.

Stáhnout na Google Play

Ukázka

GPSstatus

GPSstatus jsem již zmínil v souvislosti s c:geo. Stručně řečeno se jedná o pokročilý kompas se všemi možnými informacemi o pozici, poloze či rychlosti které se dají z vašeho telefonu vytáhnout. Program tedy také podporuje gyroskop. Při kombinaci s c:geo je pro geocaching neocenitelnou utilitou.

Stáhnout na Google Play

Ukázka

Mapdroyd

Mapdroyd je poměrně uřitečná aplikace, pokud se potřebujete zorientovat například ve městě v zahraničí, kde momentálně nemáte přístup k internetu. Jedná se o běžný prohlížeč map, žádnou navigaci tedy nečekejte. Tahákem tohoto programu je však možnost bezplatného stažení a využívání všech dostupných map světa, které jsou naprosto dostatečně podrobné. Po spuštění aplikace se vám zobrazí nabídka map, které jsou k dispozici. Stáhnout si můžete jakékoliv mapové podklady přímo přes mobil či přes počítač odkazem, který vám aplikace uloží na paměťovou kartu telefonu. Pak už stačí jenom mapy nahrát a prohlížet, jak jednoduché… Co se týká rychlosti prohlížení, aplikace je svižná a běhá bez problémů.

Stáhnout na Google Play

Ukázka

Sygic mobile maps

Na úplný závěr jsem si nechal jednu poměrně známou autonavigaci od slovenské firmy Sygic. Kdybych měl být stručný, řekl bych, že se jedná o stejný navigační software s klasickými funkcemi, přesně tak jak jej můžete znát z autonavigací. Má tedy naprosto stejné možnosti a funkce. Z mého pohledu se jeví jako perfektní navigace pro Android do auta, pokud máte nějakou nabíjecí kolébku do auta (přecijen ty baterie moc na delší cesty moc nevydrží). Celá navigace je offline. Podrobnou recenzi této navigace si můžete přečíst třeba ZDE, nebo se podívejte na video.

Navigaci lze zakoupit na stránkách výrobce http://sygic.com/en za cenu 12 euro. V android marketu se dále dá sehnat sedmidenní trial verze zdarma.

Stáhnout na Google Play

Video z marketu

Pomohl vám článek? (Ne)líbil se vám? Věnujte mi prosím ještě chvilku a ohodnoťte jej pomocí hvězdiček vpravo níže či přispějte do komentářů. Jakákoliv zpětná vazba je vítána. Pokud si myslíte, že by článek mohl být užitečný i pro ostatní, sdílejte. Děkuji :).

Android apps – offline mapy, navigace a geocaching
Ohodnoť článek

2 komentáře u „Android apps – offline mapy, navigace a geocaching

  1. koment

    Zajímavé recenze a odkazy. Vlastním sice Samsung Omnia7 s VP7, ale uvažuju o Androidu, je tam přeci jen víc možností si vyhrát 🙂

    1. admin

      Ano, android má prakticky neomezené možnosti, což se o WP 7 zatím říct nedá. Já sám ale čekám na Mango update pro WP 7, jsem poměrně zvědavý a trochu po WP pokukuji, jelikož mi přijde více „účelovější“ a očesaný od blbin =). Android je stále spíše taková nedoladěná hračka která se cpe do všeho a na tom všem jede, použitelná je nicméně stále… =D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *